Jak zostać wirtualną asystentką?

Wirtualna asystentka to osoba, do której obowiązków należą takie same zadania jak w przypadku tradycyjnej asystentki.

kim jest wirtualna asystentkia

Dokładne obowiązki są zależne od osoby, z którą współpracujemy i od tego jakie zadania nam zleci. Różnica polega na tym, że praca ta nie wygląda tak jak praca sekretarki, ponieważ jest to forma online. Sprzęt i miejsce pracy załatwiamy głównie na własną rękę. Dużym plusem jest to, że samemu można wybrać miejsce, w którym najlepiej będzie się nam pracowało, ze względu na to, że działamy na własnych warunkach i nikt nam nie przeszkadza co jest bardzo komfortowym rozwiązaniem. Dodatkowo nie trzeba biec na złamanie karku do biura co jest idealną opcją dla osób, które nie są przekonane do takiej formy, mimo tego, że mają predyspozycje do tego zawodu.

Co należy zrobić, aby zostać wirtualną asystentką?

Praca wirtualnej asystentki nie jest bardzo wymagająca, ale nie jest to też siedzenie i wpatrywanie się w komputer. Ze strony teoretycznej potrzebne są chęci, wolny czas, zgoda na elastyczne godziny pracy, koncentracja itp. Jest to jednak coś, co da się lubić, jeśli odpowiednio do tego podchodzimy i wkładamy w to nasze serce. Ze strony praktycznej należy wykonać te parę kroków:

Cennik i oferta

Najpierw trzeba stworzyć naszą spersonalizowaną ofertę, którą będzie można rozdawać potencjalnym klientom, następnie należy ustalić własne stawki, które będą adekwatne do liczby godzin pracy.

Lista naszych umiejętności

Jedna z najważniejszych rzeczy, ponieważ musimy pokazać nasze mocne strony i umiejętności, które możemy zaoferować klientom, aby nas wybrali.

Nasz profil

Nie trzeba posiadać własnego bloga lub strony internetowej, aby się przedstawić, wystarczy podać link do naszego profilu np. na Facebooku, który powinien wyglądać w taki sposób, aby wizerunek zachęcał do kontaktu i pracy z nami.

Pozyskiwanie klientów

Ostatnia bardzo ważna kwestia to zdobywanie klientów chętnych do współpracy, takowych można znaleźć poprzez specjalne portale specjalizujące się w kontaktach zawodowo-biznesowych.

Wirtualna asystentka - kurs

 

Aby zostać wirtualną asystentką można przejść kurs, który odpowiednio przygotuje nas do pracy na tym stanowisku. Kurs można zrobić online i w jego skład wchodzą te umiejętności, które są zawarte w ofercie przykładowej:

Inne:

  • monitoring Internetu
  • jak pracować zdalnie i efektywnie
  • netykieta- maile biznesowe
  • niezbędne narzędzia graficzne i wiele więcej

Umiejętności:

  • dobra komunikacja
  • obsługa klienta
  • zdolność poruszania się w social mediach​
  • strategie marketingowe i sprzedażowe​

Po ukończeniu takiego kursu jesteśmy w stanie stworzyć stronę internetową, zdalnie obsługiwać klienta, stworzyć profil w różnego rodzaju mediach społecznościowych itd.

Co robi wirtualna asystentka?

Zdalny asystent wspiera w zadaniach prywatnych i służbowych, pomaga osobom, które mają dużo na głowie. Tak naprawdę zakres obowiązków wirtualnej asystentki nie jest do końca określony, ponieważ może ona wykonywać wszystkie te zadania, które proponuje klient i na które ona się zgodzi. Wirtualna asystentka m. in. zaplanuje za nas spotkanie, wyszuka potrzebnych nam informacji, stworzy bazę okolicznych firm z danej branży, znajdzie potencjalnych odbiorców usług, a także załatwi codzienne sprawy. Wśród ciekawych zadań wirtualnej asystentki można wymienić:

To rozwiązanie dla firm, które w ten sposób nie muszą zatrudniać sekretarki a więc mogą zaoszczędzić pieniądze za składki ZUS czy też miejsce w biurze. Wirtualna sekretarka z powodzeniem może wykonywać większość zadań tradycyjnej sekretarki, jak np. wysyłanie mail, czy umawianie klientów.

Wyszukanie informacji to w obecnych czasach bardzo przydatna umiejętność. Wymaga ona zazwyczaj wielu godzin pracy. Informacje to dla firmy cenne narzędzie, pozwalające zwiększać zyski, dlatego osoba potrafiąca umiejętnie odnaleźć informacje jest firmie bardzo potrzebna. Wirtualna asystentka może także pomagać osobom fizycznym, np. poprzez stworzenie listy okolicznych stomatologów wraz z cenami usług i najbliższymi wolnymi terminami. Asystentka znajdzie klientowi najbliższe punkty usług konkretnej branży i wykona telefony z odpowiednimi zapytaniami.

Planowanie wyjazdów, wycieczek, urlopów, czy nawet wyszukiwanie połączeń autobusu i metra to dla wielu zabieganych osób trudne do wykonania zadania, ponieważ zajmują one dużo czasu. Wirtualna asystentka może za klienta zarezerwować nocleg w hotelu, wizytę spa, umówić wypożyczenie samochodu i wiele więcej. Wirtualni asystenci nie mają określonych z góry obowiązków, dlatego wystarczy jedynie spytać, czy wykona określone zadanie.

Wirtualna asystentka może stanowić codzienną pomoc w zmaganiu się z dokumentami firmowymi. Ogromne ilości dokumentów potrafią być zmorą szefów i pracowników firm, dlatego pomoc w codziennym ich tworzeniu oraz archiwizowaniu może okazać się bardzo potrzebna.

Jest to ogromna wygoda właściciela firmy, gdy jego strona internetowa aktualizuje się na bieżąco bez jego udziału. Wirtualna Asystentka zrobi to za niego.

Informacje o zadowoleniu klientów z działalności firmy albo z jej produktów są bardzo istotne. Wirtualna asystentka może przeprowadzić badania lokalnego rynku.

Zarządzanie kalendarzem, przypominanie i powiadamianie.

Wysyłki informacji i danych, zarządzanie treścią, zarządzanie kontaktami i zadaniami, narzędzia do automatyzacji.

Rezerwacje wizyt, rezerwacje miejsc i atrakcji, rezerwacja wakacji z rodziną, rezerwacja wyjazdów służbowych.

Specjaliści w drodze do celu, plan realizacji projektu, trendy i zestawienia, realizacja pasji.

Do kogo skierowane są usługi wirtualnej asystentki?

Usługi wirtualnej asystentki są skierowane zarówno do firm, które potrzebują codziennego lub jednorazowego wsparcia, ale także do osób prywatnych, które nie mają czasu na szukanie informacji, planowanie wyjazdów, czy umawianie wizyt. Innowacyjna usługa wirtualnej asystentki to oszczędność czasu, który warto szanować i którym warto odpowiednio zarządzać.

Ile kosztuje wirtualna asystentka?

Wirtualna asystentka jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto prowadzi własną działalność gospodarczą. Jeśli zależy nam na podniesieniu efektywności naszej pracy przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów, wynikających ze stworzenia dodatkowego stanowiska pracy, a co za tym idzie, zatrudnienia nowego pracownika, powinniśmy rozważyć posiadanie zdalnego doradcy.

Wirtualna asystentka jest doskonałym wsparciem w poniższych obszarach:

  • research informacji
  • redagowanie tekstów
  • prowadzenie kalendarza 
  • wysyłka mailingu
  • rezerwowanie sal  
  • prowadzenie social media
  • umawianie spotkań biznesowych
  • prowadzenie aukcji w internecie
  • przypominanie o regularnych wydatkach

Należy również pamiętać o tym, że wirtualna asystentka może być wiece pomocna nie tylko na gruncie zawodowym, ale również w życiu prywatny. Pilnując terminów wizyt lekarskich, czy też wyszukując loty lub oferty wakacyjne.

Koszta związane z usługą - cennik

Szerokie portfolio firm oferujących usługę wirtualnego asystenta przekłada się na konkurencyjność ofert cenowych. Niektórzy usługodawcy oferują usługi abonamentowe, określając w ten sposób:

  • stawka godzinowa
  • zakres obowiązków
  • przedział czasowy, w którym będzie dostępne nasze wsparcie
  • ługość trwania współpracy oraz warunki rezygnacji

Koszta jakie możemy ponieść z tytułu posiadania wirtualnej asystentki to 40 – 60 złotych za godzinę. Oczywiście jeśli decydujemy się na usługę abonamentową należy pamiętać, że im dłużej będzie trwać współpraca i im większy pakiet roboczogodzin wykupimy, tym mniej za niego przyjdzie nam zapłacić.

Ciekawym rozwiązaniem jest również obsłucha rozmów przychodzących, ich przekierowywanie lub odpowiadanie na połączenia nieodebrane. W tym przypadku również mamy do wyboru usługi pakietowe, których cena jest zależna zarówno od ilości zakontraktowanych połączeń jak i obsługi w językach obcych. Ceny za wsparcie wirtualnej asystentki zaczynają się od 39 złotych i sięgają 299 złotych w skali miesiąca.

Korzystanie z usług niezależnych (indywidualnych e-pracowników), niezrzeszonych w dużych korporacjach wiążą się z kosztami 40 złotych za godzinę. Zakres świadczonych przez nie usług jest taki sam jak w przypadku ofert innych firm. Jednak korzystanie z usług indywidualnej wirtualnej asystentki jest oparte naszą bieżącą potrzebą, wywołaną np. końcem okresu rozliczeniowego i nie wiąże się z wykupywaniem abonamentu.

Uczymy się od najlepszych!

Infolinia

+48 611 100 100
Czynna od pon-pt,
w godz. 08:00-20:0

Znajdź nas

Jarochowskiego 59
60-248 Poznań
Dzielnica Grunwald

Napisz do nas

biuro@brella.pl
Odpowiemy w ciągu
2 do 4 godzin